GUARDIAN TEAM FCI - AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
ENGLISH VERSION - WELCOME


STRONA PAPILLONÓW ZAPRASZA

WZORZEC RASY AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER

Wygląd ogólny: Powinien robić wrażenie psa o dużej sile w stosunku do swojej wagi i wzrostu. Pies mocny, umięśniony, a zarazem zwinny i elegancki w ruchu, czujny na sygnały otoczenia. Powinien być zwarty o niezbyt długich kończynach, niepodkasany. Jego odwaga jest przysłowiowa i znana.

Głowa: Średniej długości, wyraźnie wysklepiona. Czaszka dużych rozmiarów, szeroka. Wyraźnie widoczne, silnie uwydatnione mięśnie policzkowe.
Stop wyraźnie zaznaczony. Trufla proporcjonalna, zdecydowanie czarna,
bez przebarwień.

Uszy: Powinny być nie za duże, zgrabne, osadzone wysoko. Mogą być cięte lub nie. Preferowane są uszy nie cięte, krótkie, załamane w płatek róży lub wysoko załamane do przodu, albo stojące.
Uszy duże,niekształtne, wyraźnie obwisłe stanowią wadę.

Oczy: Ciemne, okrągłe, głęboko osadzone, dobrze, nie za szeroko rozstawione. Powieki ciemne dobrze wybarwione.
Wągrzyca na powiekach jest niedopuszczalna.

Kufa: Średniej długości, w części górnej ładnie zaokrąglona, o linii wyraźnie opadającej pod oczami. Szczęki silnie zarysowane.
Szczęka dolna powinna być mocna, zdolna do silnego chwytu.
Wargi różowe lub czarne, zwarte, nie obwisłe.

Uzębienie: Szczęka i żuchwa dobrze rozwinięte. Zgryz prosty, równy, nożycowy, (górne siekacze dotykają zewnętrznej strony siekaczy dolnych).

Szyja: Ciężka, mocna, nieco łukowato wygięta, zwężająca się ku nasadzie głowy, lecz niezlewająca się z głową. Średniej długości. Bez podgardla.

Tułów: Ramiona mocne, silne i umięśnione. Szerokie ukośnie osadzone łopatki.

Górna linia: Grzbiet raczej krótki, lekko opadający od kłębu do zadu.

Zad: krótki i łagodnie ścięty do nasady ogona. Lędźwie lekko podciągnięte.

Ogon: Stosunkowo krótki w proporcji do rozmiarów psa, nisko osadzony, powoli zwężający się ku cienkiemu wierzchołkowi. Niezawinięty, niezałamany i nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu. Nigdy nie powinien być cięty.

Klatka piersiowa: Żebra dobrze wysklepione, szerokie i płaskie, bardzo silnie związane między sobą. Od frontu klatka piersiowa szeroka i silna, z boku głęboka aż do ostatnich żeber.

Kończyny przednie: Proste o silnym, zaokrąglonym kośćcu. Pionowe śródręcze. Brak najmniejszego wygięcia ku przodowi, lekko rozstawione.

Kończyny tylnie: Dobrze umięśnione, o wydłużonych stopniowo zwężających się podudziach i nisko umieszczonych stawach skokowych
Niewykrzywione ani do środka, ani na zewnątrz.
Łapy średniej wielkości, foremne, zwarte i dobrze wysklepione. Jeśli kolor sierści łapy jest inny niż biały, pazury nie powinny być jasne.

Ruch: Elastyczny,sprężysty bez kołysania się, nietoczący i niezwiązany.
W kłusie ruch symetryczny.

Szata: Sierść krótka, zwarta, przylegająca, sztywna w dotyku i lśniąca.

Maść: Dopuszczalne wszelkie typy umaszczenia, jednolite, kolorowe i łaciate, lecz umaszczenie jednolicie białe, z ponad 80% przewagą bieli, wątrobiana, czekoladowa i czarna podpalana brązem jest niepożądana

Ciężar i wzrost: Ciężar powinien być proporcjonalny do wzrostu i wielkości psa.
Najwłaściwsza wysokość w kłębie:
Pies 18-19 cali ( 46-48cm);
Suka 17-18 cali (43-46cm)
WADY: Wszelkie odchylenia od cech charakterystycznych, opisanych we wzorcu, stanowią wadę, która musi być oceniona w zależności od stopnia jej występowania.
CONTACT: ast@guardianteam.eu
Copyright GUARDIAN TEAM FCI. Rozpowszechnianie materiałów bez zgody GUARDIAN TEAM FCI - zabronione